לוגו אתר פיסגה

סחר בנשק

חזרה לדרך המלך – תוכנית לשיקום עברייני נשק

אלפי אסירים משתחררים מידי שנה מבתי הסוהר ברחבי הארץ, ונדרשים לשוב למסלול החיים, כשהציפייה מהם היא להפיק לקחים מהענישה שנקבעה בחוק ולהוכיח את הצדקת חזרתם לחברה. אלא שאסירים שריצו את עונשם במשך תקופה ארוכה מתקשים להסתגל לשינויים שחלו בחברה, להתקבל חזרה למעגלים החברתיים, המשפחתיים והתעסוקתיים, וכל זה מוביל לנתונים, שמצביעים על שיעורי חזרה גבוהים לכלא של אותם אסירים.

עברייני נשק מרצים את עונשם לאחר שעזבו מעגלי חברה שאליהם היו רגילים שנים רבות, וכדי להתחיל בפרק חדש בחייהם עליהם לצאת מהמעגלים הללו ולפתוח בדרך חדשה. כתיבת תוכנית לעברייני נשק אינה נעשית בצורה מלאה במהלך ריצוי עונשם בבתי הכלא, ולכן יש לתת דגש על כתיבת תוכניות שיקום לסוחרים בנשק, שתלווה אותם מחוץ לכותלי בית הסוהר, בתקופה הראשונה בפרק חייהם החדש.

כתיבת תוכנית שיקום לסוחרים בנשק

אחת האכזבות של אסירים שיוצאים מהכלא היא הפער שבין התחושה ששילמו את המחיר שדרשה מהם החברה לבין הדחייה שהם מקבלים לאחר ריצוי עונשם. והם מסכמים את התחושה באמירה שהם יצאו מכלא אחד, אבל נכנסו לכלא אחר.

כתיבת תוכנית לעברייני נשק מתייחסת לפרט, ולקשיים שבהם הוא נתקל מרגע שחרורו. הקווים המנחים בכתיבת תוכנית שיקום לסוחרים בנשק היא:

  • מענה נפשי ורגשי למצוקת שצפות בעקבות השחרור וניסיונות הקליטה בחברה.
  • ליווי ותמיכה לכל אחד ממעגלי החיים שאליהם משויך המטופל – משפחה, חברים, מקום עבודה ועוד. מעגלים ישנים ומעגלים חדשים.
  • הקניית כלים מחודשים להתמודדות עם המציאות החדשה
  • הקניית כלים להתמודדות עם פיתויים לחזור למסלול החיים הישן והמוכר.
  • כלים לבניית מתווה חדש בחיים.

כתיבת תוכנית לעברייני נשק נעשית בעזרת אנשי מקצוע שמתמחים בתחום במרכז טיפולי מקצועי: קרימינולוגים קליניים, פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים קליניים ועוד.

יישום מתווה כתיבת תוכנית שיקום לסוחרים בנשק הינה בהתאמה של כל מקרה ומקרה לגופו. חלק מהתוכניות מועברות בצורה פרטית במסגרת של מטפל ומטופל, וחלקה נעשית בקבוצה על פי הצורך.

לשיחת ייעוץ צרו קשר

הדרכה הורית

הדרכה הורית הדרכה הורית או הנחיית הורים היא התערבות פסיכו-חינוכית לשינוי דפוסים של הורות שמטרתה

קרא עוד »