לוגו אתר פיסגה

הדרכה הורית

הדרכה הורית או הנחיית הורים היא התערבות פסיכו-חינוכית לשינוי דפוסים של הורות שמטרתה להנחות הורים להתמודד ולטפל בקשיים של ילדיהם באמצעות ליווי רגשי, ומתן תמיכה והכוונה לגבי הורות יעילה.

הדרכה הורית מעניקה כלים להורים להתמודד עם הקשיים של ילדיהם, מעניקה להם ליווי רגשי ותמיכה, ומסייעת להכיר ולהבין את בעיותיהם של ילדיהם. מחקרים הוכיחו כי הדרכה הורית יעילה בטיפול בבעיות כגון קשב וריכוז, התנהגות, ויסות רגשי וכעסים, בעיות התפתחות והפרעות תקשורת, הפרעות חברתיות, דיכאון וחרדה – הטיפול יעיל בהפחתת התנהגות לא רצויה של ילדים ושיפור הבריאות הנפשית של ההורים.בעיות רגשיות והתנהגותיות של ילדים הן דבר שכיח.

מחקרים מראים כי להורות תפקיד חשוב בסיוע הפיכת הבעיה לזמנית, במיוחד בשנותיו הראשונות לחיי הילד, ומכאן נובעת חשיבותה של ההדרכה. הורות היא מסגרת המעצבת ומפתחת דפוסים קוגניטיביים, רגשיים וחברתיים אשר משפיעים על עתידו של הילד. הורות גרועה, השגחה הורית לקויה, היעדר גבולות, מצב בריאות הנפש של ההורים, מתח או שימוש בסמים – כל אלה תורמים לבעיות התנהגות אצל ילדים כבר מגיל צעיר.

שיטות חינוך גרועות יחד עם התנהגות בעייתית של הילד תורמות ליצירת "מחזור כפייה", שבו אדם אחד מתחיל לשלוט בהתנהגות של אדם אחר באמצעות התנהגות שלילית, האדם הנשלט מגניב בהתנהגות שלילית ומתחיל קרב של התנצחויות.

קיימות מספר גישות לטיפול מסוג זה, הנשענות על בסיסן התיאורטי של גישות פסיכולוגית שונות; הגישה ההתנהגותית, הגישה האדלריאנית, הגישה ההומניסטית והגישה המערכתית-תקשורתית. בחירת הגישה תלויה ברובה במטפל, ובצרכים העולים מתוך כל מקרה לגופו. במקרים רבים המטפל מדריך את ההורים להגדיר ולצפות את כלל ההתנהגויות של ילדם, כאשר מעקב זה מספק מידע שימושי עבור המטפל וההורים על-מנת להגדיר מטרות ספציפיות לטיפול, וכדי למדוד את התקדמות הילד לאורך זמן הטיפול.

אחד מעמודי התווך של הדרכה הורית הוא מתן חיזוקים חיוביים על התנהגויות חיוביות של הילד באמצעות תגמולים חברתיים (מילות שבח, חיבוקים וכו') וחיזוקים משניים (מדבקות או נקודות הנצברות לכדי גמול גדול יותר בהמשך). בהדרכה הורית ההורים לומדים גם כיצד לקבוע גבולות ברורים כתגובה להתנהגות השלילית של ילדם, וכיצד לעשות זאת באופן מידי, בעקביות, בשלווה ובצורה מאוזנת כדי לעודד התנהגות חיובית.

בפסגה שירותי רווחה ניתנת הדרכה הורית בנקודות משבר שונות – של ההורים ושל הילדים – על ידי מטפלים מוסמכים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, המביאים מתוך ניסיונם הרב את האפשרות לשינוי ולהתמודדות עם הקשיים הנקרים בדרככם.

למרכז פסגה סניפים בצפון הארץ ובדרום. מוזמנים ליצור עימנו קשר כאן
מוזמנים גם לקבל עדכונים בעמוד הפייסבוק שלנו : https://www.facebook.com/pissga

לשיחת ייעוץ צרו קשר

טיפול מיי במרכז פסגה

טיפול מיני

טיפול מיני טיפול ייעודי בעברייני מין – לצאת לדרך חדשה בכל הקשור לעבירות מין ניתן

קרא עוד »